Suriyeli girişimci Yaser Haddad 2011 yılında savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeli mülteciler arasında yer alıyor. Birçok sıkıntı yaşayan ve zorluklarla mücadele eden Haddad bu kısa sürede elde ettiği başarısını insanlar ile paylaşarak girişimciliğin önemini anlattı.

Önemli Olan Azimli Olmak

Haddad, Suriye’den ayrılıp Türkiye’ye ilk geldiğinde cebinde sadece 80 Türk Lirası olduğunu söylüyor. Hatay’a gelip özgür bir ülkede yaşamaya başladığında ne yapacağını bilemeyen Haddad geçimini sağlamak için büyük şehirlere yerleşmenin daha iyi olacağını düşünmüş ve İstanbul’a gelmiş.

Haddad, İstanbul’da Eminönü’ne gelip kalabalığı gördüğünde büyük bir şaşkınlık yaşadığını belirtiyor:

“Ben Hatay’a ilk geldiğimde ne yapacağımı bilemiyordum. Savaştan sonra insan ne olacağını bilemiyor elbette. En iyisi İstanbul’a gideyim, boğulacaksam da bari büyükşehirde boğulayım, dedim. İstanbul’a geldim. Eminönü’ndeki o kalabalık çok farklıydı. Oradaki insanlar bana ne derse onu yapacaktım. Ne iş verirlerse kabul edecektim. O sırada bölgedeki Arap turist çokluğu dikkatimi çekti. Araplar Türkçe bilmiyor, Türkler Arapça bilmiyordu. Bende bundan istifade edebileceğimi düşündüm. “

Tanıtımlarını Online Yapmış

Haddad bu alandaki ilk çabalarını internetten gerçekleştirdiğini belirti. “İlk yaptığım Türkiye’yi Araplara tanıtmaya yönelik Instagram ve Snapchat hesapları açmaktı. Bu hesaplar ile Türkiye’nin farklı yönlerini bu insanlara tanıttım. 2014 yılında şirketimi kurdum. O sırada Katar’dan 30 kişilik bir grup geldi. Yaklaşık 11-12 gün Türkiye’de kaldılar ve güzel bir gelir elde ettim. Kazançlarımı kenara ayırarak azimle çalışmaya devam ettim. Daha sonra tanıtım konusundaki çalışmalarımı artırdım. İnternetten Arap halkının ilgisini çekecek sosyal medya fenomenlerine baktım ve onları Türkiye’ye davet ettim. O da geldi ve burada çeşitli paylaşımlarda bulundu. Bunun çok büyük faydasını gördüm.”

Yanında 50 Kişi Çalıştırıyor

Yaser Haddad 2011 yılında geldiği Türkiye’de bugün 45’i Suriyeli toplam 50 kişiye istihdam sağlayan bir girişimci. Haddad’ın başarı hikayesi hem Arap hem de Türkler için dikkat çekici noktalar barındırıyor. Türkiye’ye göç eden birçok Suriyeli, mülteci destekleri ile yaşıyor ancak Yaser Haddad gibi örnekler herkesi mutlu ediyor.

Yaser Haddad her ay 150 Arap turisti Türkiye’de misafir ederek milyoner oldu. Siz de kendi fikirlerinizi uygulayarak neden başarılı olmayasınız ki?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here