Ana Sayfa » Gündem » Yeni Çek Kanunu neler getiriyor?

Yeni Çek Kanunu neler getiriyor?

23 Mart 2009

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Çek Kanunu Taslağı, Başbakanlık‘a gönderildi. Seçim sonrası Bakanlar Kurulu‘nda görüşülmesi beklenen taslak, çek uygulamasına ilişkin önemli yenilikler getirecek.

150 BİN TL’YE KADAR CEZA

Verilecek adli para cezasının miktarı, karşılıksız çek miktarından az olmayacak. Mahkemeler cezayı belirlerken, çek miktarını da dikkate alarak 1.500 güne kadar adli para cezasına hükmedebilecek. Bu durumda karşılıksız çek sanığı, 150 bin TL’ye kadar adli para cezasına çarptırılabilecek.

TTK Tasarısı’nın özünü OECD Kurumsal Yönetim İlkeleri oluşturuyor.Ticari yaşamı temelden değiştirecek konular hakkında merak edilenler.

1957 yılına ait olan 50 yıllık aşkın kanunun değişmesi gerektiğine deyinen PricewaterhouseCoopers Türkiye Denetim Hizmetleri Ortağı Gökhan Yüksel, Türk Ticaret Kanunu’nun değişmesi gerektiği çok aşikâr olduğunu belirtti. Yüksel, ”Hükümetin şirketlerle birlikte hareket etmesi gerekiyor. Toplumların refahını sağlamak üzere şirketleri iyi yönetebilmek gerekiyor. Bu şirketleri yönetebiliyo olmak için kurumsal yönetim ilkelerine göre yönetilebilmesi gerektiğinden yöne çıkıyor kanun. Dolayısıyla da kanunun temelini bu oluşturuyor. Çünkü bugün dünyada büyük uluslararası bir şirketin başına bir problem geldiği zaman, bütün dünyada bunun acıları hissediliyor ve bütün dünya bundan etkileniyor. Halka açık olsun olmasın dünyada bütün toplumları bu kadar etkiliyorsa, o zaman bizimde şirketleri uygun bir şekilde yönetmemiz ve onların sürdürülebilirliğine ilişkin olarak bir takım temelleri atmamız lazım. Bu çerçevede de Türk Ticaret Kanunu bu anlamda değişiklikleri barındırıyor. Değişmesindeki temel nedenleri bunlar olarak sıralayabiliriz. 50 yıl önceki kanunla hareket ediyorsak, 50 yıl sonra değişen kanun devrimsel olacaktır” dedi.

Yeni Çek Kanunu neler getiriyor?

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Çek Kanunu Taslağı, Başbakanlık‘a gönderildi. Seçim sonrası Bakanlar Kurulu‘nda görüşülmesi beklenen taslak, çek uygulamasına ilişkin önemli yenilikler getirecek.

150 BİN TL’YE KADAR CEZA

Verilecek adli para cezasının miktarı, karşılıksız çek miktarından az olmayacak. Mahkemeler cezayı belirlerken, çek miktarını da dikkate alarak 1.500 güne kadar adli para cezasına hükmedebilecek. Bu durumda karşılıksız çek sanığı, 150 bin TL’ye kadar adli para cezasına çarptırılabilecek.

BANKA 475 TL SORUMLU

Karşılıksız çek miktarı 150 bin TL’nin üzerinde ise verilecek adli para cezası da yükselecek. Para cezasını ödeyemeyen sanık, günlüğü 100 liradan hapis yatacak. Ceza kaç lira olursa olsun, yatılacak hapis 3 yılı geçemeyecek. Birden çok karşılıksız çek suçu işleyen ve adli para cezasını ödeyemeyenler ise en çok 5 yıl hapis yatacak.
Adli para cezasını ödeyemediği için hapse giren kişi, para cezasını ödediği veya çek miktarını faizi ile birlikte alacaklıya verdiği takdirde, cezaevinden çıkacak.
Yeni düzenleme, bankaların karşılıksız çeklerdeki mali sorumluluğunu da artırdı. Bankalar karşılıksız çeklerin 475 TL’lik bölümünden sorumlu olacaklar. Alacaklı durumdaki kişinin talep etmesi halinde, banka 475 TL ödemek zorunda kalacak.

3 TİP ÇEK DEFTERİ OLACAK

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Çek Kanunu Taslağı, mevcut çek sistemini de sil baştan yenileyecek. Buna göre üç ayrı formatta çek defteri düzenlenecek. Ticari Çek, Ticari Olmayan Çek veHamiline Çek adını taşıyacak çekler yasanın yürürlüğe girmesinden bir ay içinde hazırlanacak.

Hamiline çek için özel hesap

Yeni düzenlemede yer alan ‘Hamiline Çek‘ sistemi bankalarda bu amaçla özel hesap açtıran kişilerce kullanılacak. Hamiline Çek defterleri, matbu olarak hazırlanacak ve ‘hamiline‘ ifadesi çek yapraklarının tümünde banka tarafından önceden yazılmış şekilde dağıtılacak. Ticari faaliyette bulunan gerçek ve tüzel kişiler, bankalarda ayrı hesap açtırmadıkları sürece ‘Hamiline Çek‘ kullanamayacaklar.

Ticari çek, özel harcamada kullanılmayacak

Ticari Çekler sadece ticari işletmeleri olan kişilere verilecek ve bu çekler sadece ticari faaliyetlerde kullanılacak. Ticari işletmesi bulunan kişi, özel harcamalarında ise Ticari Olmayan Çek kullanacak. Yalan beyanda bulunarak Ticari Çek alan veya Ticari amaçlı çeki faaliyet alanı dışında kullananlar hakkında yasal işlem yapılacak.
Karşılıksız çeke hapis azaldı parayı ödeyen salıverilecek

HAPİS CEZASINA SINIRLAMA: Karşılıksız çek kesenler, karşılığını yatırması halinde davadan kurtulacak. Bu kişiler için çek kullanma yasağı para cezasını ödedikten 3 yıl sonra mahkeme kararıyla kalkacak.

MAHKÛMİYETTEN KURTULMA SÜRECİ: Karşılıksız çek bedelini temerrüt faiziyle tamamen ödeyen kişi hakkında soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına, kovuşturma aşamasında mahkeme tarafından davanın düşmesine, mahkûmiyet hükmünün kesinleşmesinden mahkeme tarafından hükmün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verilecek.

PARA CEZASI ARTTI: Karşılıksız çek verenlere 150 bin liraya kadar adli para cezası kesilecek. Bu ceza, çekin karşılıksız kalan miktarından az olmayacak. Mevcut düzenlemede ise 80 bin lira ağır para cezası veriliyordu. Aynı suçu ikinci kez işlerse 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu. Yeni düzenleme ile hapis cezası da 1 yıldan 3 yıla kadar düşürülüyor.

ÇEK İBRAZDA GEÇERLİ OLACAK

İleri düzenleme tarihli çek, bu tarihten önce de tahsil için bankaya ibraz edilebilecek. Karşılıksız çıkarsa karşılıksız işlemi yapılabilecek. Bu suç, çek hamilinin şikâyetine bağlı olacak.

Bankalara yaptırım uygulanacakBankalar, karşılığı bulunan çekin bedelini zamanında ödemezse her gün için binde 3 faiz ödeyecek. Çek karşılıksız çıkarsa, çek hesabı açan, veren banka alacaklıya her çek yaprağı için 474 lira ödeyecek. Çek hesabı talep edenlerin sosyal ve ekonomik durumlarını, kimlik bilgilerini ayrıntılı bir şekilde inceleyecek. Talep edilirse kişinin adresini verebilecek.

Çekler, tacir ve tacir olmayan kişilerin çekleri olmak üzere ikiye ayrılacak. Bankaların basacağı bu çeklerin renkleri de farklı olacak. Banka, tüccar olmayana tacir çeki hesabı açıp verirse 15 bin TL ceza ödeyecek.Yorumlar (18)
 1. FERİT OYTUN ANAR
  23 Mayıs 2009 - 12:57

  KANUN TASARISINDA ATLANAN BİR KONU VAR ÖZELLİKLE TÜZEL KİŞİLİKLER ADINA TANZİM EDİLEN ÇEKLER, ŞİRKETİN İFLASI HALİNDE BİRDEN FAZLA ADETTE OLDUĞUNDAN SUÇ İMZA SAHİBİ TARAFINDAN DOĞAL OLARAK BİRDEN FAZLA İŞLENMİŞ OLMAKTA VE ASLINDA SUÇUN İŞLENMESİNDE KASITLI ISRAR OLMAMASINA RAĞMEN İMZA SAHİBİ İŞİN GEREĞİ NEDENİ İLE BİRDEN FAZLA ÇEKTE İMZASI BULUNDUĞUNDAN SUÇU BİRDEN FAZLA DEFA İŞLEMİŞ SAYILARAK HAKSIZ YERE 5 YIL HAPİS CEZASI İLE KARŞI KARŞIYA KALACAKTIR.

  İKİNCİ OLARAK TÜZEL KİŞİLİKLERİ TEMSİLEN İMZA YETKİSİ OLANLARIN SORUMLULUKLARININ , ŞİRKETLERİN GERÇEK SAHİPLERİNCE KÖTÜ NİYETLİ KULLANIMIN ENGELLENMESİ İÇİN , SINIRLI TUTULMASI VE HAPİS CEZASI OLMAMASI , GERÇEK ŞİRKET SAHİBİ(ORTAĞINA) ŞAHSİ PARA CEZASI VERİLMESİ ÇOK DAHA DOĞRU OLACAKTIR.
  İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

 2. mehmet
  03 Haziran 2009 - 20:37

  kanunu çıkarırken cezadan başka birşey bilmiyormusunuz şuanda müşteriden aldığımız ödenmeyen çekler var ama avukatada vermeme rağmen hiçbirşey yapılamıyor kanunlar haksızdan yana adam gibi kanun çıkarın bilmiyorsunuz bu işi açık söylüyorum bankalar kredi verirken nasıl davranıyorsa çek verirkende hipotek alınmalı ayrıca adı çekse bankaya gidilince çekilmeli kişinin hipoteğine göre çek versin para gibi miktar yazılı olsun bankalar birazda taşın altına elini koysun ama nerde adamı olan koçanla çek alıp piyasayı tokatlıyor

 3. gamze yilmaz
  08 Haziran 2009 - 21:25

  Cezaevlerinde zaten 115 bin kişi var. Nolacak bu durum? Af cıkmalı bir an evvel.

 4. yakup DÜNDAR
  12 Haziran 2009 - 13:37

  İLK BAŞTA BU YORUM KÖŞESİNİ BİZE AYIRDIĞINIZ İÇİN BİR VATANDAŞ OLARAK ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDER SAYĞILAR SUNARIM GERÇEKTEN BU ÇEK E BİR YASA VEYAHUT BİR KANUN ÇIKMASSA HALİMİZ PERİŞAN HÜKÜMETİMİZDEN TEK İSTEGİMİZ Ğ.ANTEP ESNAFI OLARAK ÇEKLERE AĞIR BİR CEZA VE AĞIR MİKTARDA PARA CEZASINA ÇARPTIRLIMALARI HAK EDİLEN BİR KONU O NUN İÇİN TEK İSTEGİMİZ BU SİZLEREDE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

 5. Metin İNSAL
  23 Haziran 2009 - 02:56

  mrh.İşi bana göre baştan ele almak lazım.
  1- kargaşaya gelen akımı durduramazsak suç ve suçlular artar,üretim düşer anti ekonomik durum hal alır.
  ülke ekonomisi gelişmeden yana, çıkar şu an içinde bulunduğumuz piyasa ekonomisi kargaşayla artarak sürer gider.
  2-Üretim ve ticaretin yerine karşılıksız çekler,senetler,krediler v.b borçlanmalar hal alır ve almaktadır.
  3-İçinden çıkılamayan durumlarda ise yeni yasalarla,olaylar çözüme kavuşturulmak istenirken yeni adaletsizliklere netice verilir ve verimektedir.çünki önceden belirlenen şartlar ortadan kaldırılmış olmakla beraber anayasanın etkin maddelerinden olan kazanılmış haklar alacaklı yönünden alehe vede borçlu açısından ise lehe dönmütür.
  4-Borçlu açısındansa tanzım tarihi olmayan evraklar ise yasa ve faizler buna bağlı cezalar ağırlaşmış ise
  onun açısındanda alehe dönmüş alacaklı açısından ise lehedömüş olaçakttır.
  5-Bu isabetsiz uygulamalar başladığında ise her iki tarafa verilen haklar ve beklentiler açısından dumura uğrama söz konusu olunca anayasanın kazanılmış haklar ilkesi otamatikmen çıkartılan yasalarla çiğnenmekte ve yok edilmektedir.
  6-Bu gerçekler ülkemiz geçeği olmakla beraber, çöken ekonominin en önemli kısmını borçlar hukuku dayalı
  eksik yarım yamalak sorumsuzca çıkartılan birinde cezalandırılan,diğerinde ise cezaların kaldırılmasıyla,veya yeni ceza uygulamalarıyla ,yeniden temmiz ve yerel mahkemeler ve vatandaşlar oyalanmaktadır.
  7-Belirlenen bir gerçekler varken ortada halen basit ceza ve cezalandırma işleriyle uğraşırsak icra direleri,asliye cezalar ve temmiz mahkemelerinin işleri artar sadece kamuya ödenen icra harçları ve avukatlık işleri ve üçretleri doğmakla beraber oyalanan ticaret çöken ekonomi karkaşadan başka fazlaca bir sonuç çıkmayacağı gibi buna bağlı olarak diğer suç dosyalarınında armasıyla bereber ülkemiz gelişen dünya üretimi ve ticaretinin karşısında geri kalmasıyla birlikte karkaşa toplum olmaktan kurtulamaz.
  8-Bunların çözümü ise çok basit ama başta eğitime ve yatırıma dayalı geniş çaplı tiçaret ve bunların zeminini oluşturacak eski hak ve adalet zincirlerinide ortadan kaldırmayacak çıkartılacak ticaret yasalarına ve uygulamalarına bağlıdır.
  9-Tabii bu yasaların içeriklerini burada uzun uzadıya izahetmem zaman alır ama nekadar etkili olur bilemem.
  bana göre bu konuyla ilgili olarak ülkemizde geniş çaplı bir tv proğramları hazırlanmalı bu ülkemizin gerçeği
  köklü biçimde sorun ortadan kaldırılır biçimde köklü düşünçeler ortaya konmalı ve bu düşünceler milli menfaatler doğrusunda yasalaştırılmalı taki bu konuyla ilgili olarak sorunlar askari durum şekline konulanakdar.
  10-Ülkemizde yılda alacak verecek meselesinden işlenen çinayetler,yaralanmalar ve bunlara bağlı olarak doğon mafyalar hesaba katarsak ülke gerçeklerinin farkına varmiş oluruz ve bu konuda bir istatislik yapılsa
  bir çok sorunun ana temelinde bu gerçeğe varmiş oluruz.
  -Bu konuda benim yazımı okuduğunuz için vakit ayır ettiğiniz şimdiden tşk,sunar çözüm içinde yorum yazılarımı yazmaya devam edeçeğimi bildirir saygı ve sevgelerimi sunarım (Metin İNSAL)

 6. Metin İNSAL
  23 Haziran 2009 - 03:03

  ilk yazımda bir takım istemiyerek harf hataları oluşmuştur özür dilerim
  Metin İNSAL

 7. önder hançerlioğulları
  01 Temmuz 2009 - 12:01

  BENCE SİSTEM TEPEDEN TIRNAĞA DEĞİŞMELİ.BEN 8 YILDIR 2 BANKADAN ÇEK KULANIYORUM VE BU KIRIZE KADAR HİÇ ÇEKİM YAZILMADI.KIRIZDE MALUM 5 ADET ÇEKİM YAZILDI BİR AY GİBİ KISA SÜREDE YAZILAN ÇEKLERİMİ ELDEN ÖDEME YAPARAK MÜŞTERİSİ OLDUĞUM BANKALARA TESLİM ETTİM.VE BEN ARTIK NE ÇEK KULANABİLİYOR NEDE KIREDİ ALAMIYORUM.BENCE BU SON DERECE YANLIŞ VE ADALETSİZ BİR SİSTEM BEN TÜM SAMİMİYETİMİ VE İYİ NİYETİMİ GÖSTERMİŞ ÇEKLERİMİ ÖDEMİŞ VE BANKALARIMA TESLİM ETMİŞİM.BANKA BENİM ÇEKİMİ VE KIREDİMİ VERMEZ ÖNÜMÜ AÇMAZSA BENİM BİBİ ESNAFLAR BU KIRIZDE KAÇGÜN AYAKTA KALABİLİR NASIL TOPARLANIP TİCARET YAPABİLİR.BANKALAR SİSTEME DEĞİL KİŞİLERE BAKMALI VE BENCE SİSTEM BİR AN ÖNCE DEĞİŞMELİ.BANKA MÜDÜRLEEİYLE GÖRÜŞÜYORUM GENEL MÜDÜRLÜKLERLE GÖRÜŞÜYORUM.HAPSİNİN CEVABI AYNI BİZİM SİZİNLE BİR PROBLEMİMİZ YOK SİSTEM KABUL ETMİYOR BU NASIL İŞ ANLAMIYORUM.DEVLET YASA ÇIKARIYOR BANKALAR UYGULAMIYOR BU BANKALAR TURKİYE CUMHURİYETİNE BAĞLI DEĞİLMİ.BU BANKALAR BİZİM KANUN VE ANAYSAMIZA BAĞLI DEĞİLMİ.YOKSA PARASI OLAN GÜÇLÜ OLSAN SÖMÜRÜCÜLER İÇİN BUNLARI KOLAYAN AYRI BİR YASA VARDA BİZMİ BİLMİYORUZ.NEDEN DEVLET ÇIKARDIĞI YASA VE KANUNLARI BU BANKALARA KULANDIRAMIYOR.BU ÜLKEYİ BANKALARMI YÖNETİYOR YAKSA TÜRKİYE BUYUK MİLET MECLİSİMİ.

 8. gökmen türetkan
  04 Aralık 2009 - 13:40

  eee karşılıksız çek yazıp sonra paranın üstüne yatanları elbette cezalandırmalı.çünkü adalet kişinin istediğini değil adil planı uygular.ferit oytun anar sen mağaza adına piyasadan malı topla bunu sat sonra inşaat işine gir daireleri satamayınca battım de güzel iş hayırlısı bakalım zaman

 9. serkan türetkan
  07 Aralık 2009 - 11:28

  yukarıda kendine göre yorum yapan sayın ferit oytun anar tekstilde kazandığınız paraları siz inşaata yatırın sonra ben ve benim gibi esnafların parasını ödemeyin herşeyi kendinize göre ayarlayın malı mülkü eşinize dostunuza kaçırın sonra bide ahkam kesin yok öle bişey ne demişler adalet mülkün temelidir hem burda hem öbür tarafta herkes bigün yaptıklarının cezasını çekmeli

 10. erhan
  15 Aralık 2009 - 18:12

  neden af çıksın? olan yine vatandaşa olacak. sanki adam çek karşılığını ödeyecek. bir de faiz uygulaması gelmiş. cezaevine girmeyecek adam zaten yatırır cezasını… af çıkmasın.kesinlikle çıkmasın. günlüğü 100 değil, 20 lira olmalıydı (01.06.2005 tarihinden itibaren mahkeme kararı ile günlüğü 20 lira olan suçlar gibi..)

 11. MERVE
  17 Aralık 2009 - 00:57

  MERHABA BEN DE ÇEK MADURU OLAN AYNI ZAMAN da ÇEKLERİ YAZILAN AMA AYNI ZAMANDA da TÜZEL KİŞİLİĞİ OLAN MADURUM YAZILAN ÇEKLERİMİZ KARŞILACAK GÜCÜMÜZ VARDA ÖDEMEDİKMİ.YADA BENİM MADUR OLARAK KALDIĞIM KARŞILIKSIZ ÇEKLER DE PARASI VARDI DA MI ÖDEMİ ? SORUYORUM NE YAPMALIYIM BU SENEYE KADAR ÇEKLE TİCARİ İLİŞKİLERİMİ SÜRDÜREN BİR ŞİRKET OLARAK NEDEN GERİDE KALAN ÇEKLERİMİ ÖDEYEMEDİM CEVAPLIYAYIM ÇÜNKÜ ÇEKSİZ TİCARET YAPAMADIM” BUNDA “BİR ÇÖZÜM GETİRİLSİN LÜTFEN VERDİĞİMİZ HİZMETLER DE BOŞ MU ? NORMAL YAŞANTIMI SÜRÜDÜREMEYEN TÜZEL KİŞİLER NASIL ÇEKLERİNİ ÖDEYECEKLER YADA NASIL BİR KOLAYLIK GELECEK BUNLARA YADA YAZDIRMASAYSIN MI DENECEK? CEZASI VAR DİYOSUNUZ YATSIN DİYOSUNUZ ZATEN MADUR ÇEKLERİNİ ÖDEMEK İÇİN NE VAR NE YOK ELİNDEN GİTMİŞ BUNDA BİR ACIKLIK GETİRİLİRSE SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER.

 12. serdar
  04 Ocak 2010 - 10:37

  benim merak ettiğim bir soruyu paylaşmak istiyorum.şu anda banka tarafından yazılmış bir adet 10.000 tl lik bir çekim var ama idari takipte olmadığı ve avukata verilmediği için yasal takipe girmedim.merak ettiğim, bu çekimi alıp bankaya geri verirsem yeni bir çek defteri alabilirmiyim.yeni çek kanununda herhangi bir kısıtlama gelmişmidir.

 13. METİN
  09 Şubat 2010 - 17:33

  devlet millete borcu yapılandır diyor ama devlete bağlı olan belediyeler müteahhitlerin parasını ödemiyor bir şantiyede 10 taşeron madur ve kara listeye giriyor tayyip ödemelerini yapmadığı yerlerde birde acılış yapıyor bircok belediye hacizlik bence tayyip bey cezaevi yaptırsın hemde bir cok cünkü cok ihtiyac olacak %10 para kazanırken %65 vergi ödersen türkiyede üç milyon beşyüz esnaf var ikimilyonu hacizlik az kaldı gerisinin batmasına ceza evi onun icin cok lazım olacak bir başbakan kücük esnafa kapat diyorsa ekonomi cökmüş vaziyettedir rakamlar ve söylemlerle insanları kandırmasınlar

 14. salih
  18 Mart 2010 - 20:03

  1.geçen ay 1.bu ay olmak üzere 2 adet çekim yazıldı 2 sinide ertesi günleri ödedim birdaha çek alabilirmiyim cevap bekliyorum

 15. Ferit çelik
  20 Temmuz 2010 - 07:34

  İyi günler benim bir kaç gün önce bi çekim yazıldı 100 tl için 3 dk geç kalınmış ve ben bu tutarı ertesi gün tamamladım bu yazılan çekle ilgili bi işlem yapabilirmiyim acaba?

 16. FERİT OYTUN ANAR
  01 Ocak 2011 - 23:35

  Sayın Ferit Oytun ANAR , İnşaat sektöründe göstermiş olduğunuz başarılardan dolayı sizi kutlarız.Yeni çek yasasıyla ilgili yorumlarınızıda bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler.

 17. Ertan
  29 Haziran 2011 - 19:43

  selamlar
  bir soru sormak istiyorum.

  çek defterimdeki koçanları bitirdim. ancak ödenmelerine daha var.
  onları ödemeden yeni çek defteri alabilirmiyim?

  teşekkür ederim.

 18. selçuk güven
  20 Aralık 2011 - 17:13

  bir banka ile 1984 senesinden beri çalışıyoruz. Firmamızı kapatmaya karar verdik. Banka ya bütün teminatlarımızı iade ettik. Bir ipoteğimiz vardı onu çözülmesini istedik.Bize 2001 den önce 159 çek yaprağı iade edilmemiş iade edin çözelim dediler. Biz çeklerin tamamı iade edilmedi hatta kendileri çek karşılığı havalelerde çek gelmediği
  zaman silinmiyor dediler.Bu çeklerin hiçbiri 11 sene içinde sorulmamıştır
  Eğer sorulursa bankanın ödiyeceği bedeli ödemeyi taahhüt ettik. Ayrıca 5 senedir kullanılan çeklerde firma vergi dairesi İban no su var 2001 den önceki çeklerde bu yoktu.
  Banka taahhütte verseniz çek başına 500 tl garanti parası yatıracaksınız
  biyor. Lütfen bazı bankaların taahhütname alarak çözdüğü bu sorunu
  lütfen çözsünler.Çok eski çeklerin
  kullanılmıyacağını ilan etsinler
  saygılarımla

Yorum yaz

İş kurmak.net © Copyright 2012 - Tüm hakları saklıdır. Gizlilik Sözleşmesi / Sitemap / İletişim -